Ha ennek az ünnepnek a jegyében szeretnénk levelezni, akkor csak nyomtassatok, vágjatok:
Halloweeni díszek
Bár mi még nem igazán ünnepeljük ezt az ünnepet, de egyre jobban terjed hazánkban is. Mutatok egy pár ötletet arra, hogy hogyan díszíthetjük lakásunkat, tantermünket ennek az ünnepnek a nevében. Ezek az ötletek nagy részt gyerekkel is készíthető!
Őszi asztaldíszek 4
Még mindig van:
Falevélből virág
Ha tudsz nem kiszáradt falevelet gyűjteni, akkor egy tuti tipp a felhasználására:
Őszi asztaldíszek 3
Az újabb adag inspiráció az asztalra:
Foglalkoztatók gyerekeknek
Ősszel kapcsolatos foglalkoztatók jönnek. Ezeket esős napokon elő lehet venni, és ki lehet nyomtatni, így egy kis időre le lehet foglalni a gyerekeket.
Őszi asztaldíszek 2
Még egy adag inspiráció:
Őszi asztaldíszek 1
Ősszel asztaldíszt készíteni nagyon egyszerű, hiszen a hozzávalókat egy séta alkalmával is össze lehet szedni, illetve a konyhánkban is fellelhető, így fillérekből ki lehet hozni. Képekben érkezik az inspiráció:
Levélpapír
Ha van levelezőtársunk, vagy időnként valakivel levélben tartjuk a kapcsolatot, akkor a következő levélpapírokkal őszt varázsolhatunk a soraink köré! De akár oklevelekhez is használhatóak!
Őszi kifestők 4.
Még mindig maradt kifestő a tarsolyomban!
Origami – őszi téma
Ha van otthon színes lapunk, akkor abból, ha nincs, akkor fehér lapból, amit előtte kifesthetünk! Mindenki tud 2-3 dolgot hajtogatni, ha mást nem hajót, de most megmutatom, hogy őszi dolgokat is lehet így készíteni!
Játékok gyerekekkel
Egyre többször kényszerülünk be a lakásba a rossz idő miatt, ilyenkor sokszor unatkoznak a kisebbek, le kell őket foglalni, egy pár ötlet erre:
Emlékezetpróba:
A játékhoz szükség van 10-15 hétköznapi tárgyra, valamint papírra és ceruzára. A játékosok egy asztal köré ülnek. A játékvezető az asztalon elhelyez tíz tárgyat. Ezután többféle lehetőség van a játékra. A könnyebbik változatban a játékosok megfigyelik a tárgyakat, a játékvezető pedig ezután kicserél néhányat közülük. A játékosoknak a változást kell leírniuk. Az a győztes, akinek ez pontosan sikerül.
Nehezebb a listás változata: Három perc van arra, hogy mindenki alaposan megfigyelje a tárgyakat. Az idő letelte után a játékvezető letakarja az asztalt. A játékosok feladata az, hogy leírják a látott tárgyak nevét. Az nyeri a játékot, aki a legpontosabb felsorolást adta. Tovább nehezíthető a játék, ha a letakart tárgyak nevét betűrendben kell leírni.
Kiskutyás játék
Térdelőtámaszban szétszórtan helyezkednek el a gyerekek. Szükséges hozzá: egy kosár, tele tárgyakkal (labdák, kockák, babzsákok, ballonok, stb.), karikák. A játékvezető a kosár tartalmát szétdobálja. Minden kiskutya térdelőtámaszban halad és igyekszik a legtöbb tárgyat összegyűjteni saját óljába (minden kiskutyának van egy karikája). A játék végén a gyerekek leülnek, és számba veszik a tárgyakat. Az győz, aki a legtöbb tárgyat gyűjtötte.
Krumpli vagy gyümölcs nyomda:
Végtelenül egyszerű, mindenki ismeri. Vágd ketté, formázd, mártsd bele festékbe, nyomdázz!
Gyertyával festés:
Veszünk egy fehér papírlapot, és egy fehér gyertyát- Meggyújtjuk és a viasszal mintát rajzolunk a papírra, ezután vízfestékkel átfestjük a papírlapot, és ahol a viasz volt, ott nem fogja be a festék, így kirajzolódik a minta.
Őszi levéllenyomat:
Ha van kertünk, akkor ott, ha nincs akkor a közeli parkból gyűjtsünk leveleket, melyek egyik oldalát befestékezzük, és azt a papírra nyomjuk, így készítve levélképet!
Só-liszt gyurma:
Végy ugyanannyi sót és lisztet, tégy hozzá annyi vizet, hogy formázható, de ne puha gyurmát kapj, azután indulhat a formázás. Ételfestékkel színezhető!
Üvegfestés:
Nyomtassunk ki egy őszi kifestőt, tegyük bele egy genotherm-be, és indulhat a rajzolás, először a széleket, azután jöhet a színezés, én színenként szoktam várni kb egy órát, nehogy összefolyjon.
Akadálypálya:
Készítsünk dobozokból, székekből, asztalból akadálypályát. Van ami alatt, van ami felett kell átbújni, van amit kerülgetnie kell. Nagyobbaknak fejtörőket, akár gyakorlásra szoruló matematikai feladatokat is tehetünk egy-egy állomáshoz! Ezeket kell megoldania, de kisebbeknek is lehet fejtörőket kitalálni hozzá, mint pl. melyik a bal kezed, mi jön a kettő után…
Teendők ősszel
Megpróbálok felkészülni az őszre, hogy ne tudjon számomra kellemetlen meglepetést okozni. Van, amit már így az elején megteszek, de van, amit csak akkor, ha az időjárás is indokolja ezt!
1. Rendrakás a ruhásszekrényben!
Mivel lassan már lesz szükség a nyári ruhákra, de egyre egyre többször lesz szükség pulcsira, így a ruhásszekrényemet ilyenkor át szoktam válogatni. Kiszortírozom a nem használt és a kinőtt ruhákat, azokat elajándékozom, és összepakolom a nyáriakat, és elteszem őket, hogy ne foglalja feleslegesen a helyet a szekrényben. Átnézem hogy állok a harisnyákkal, hosszú nadrágokkal, pulcsikkal, kabátokkal. Biztos, ami biztos felkészülök arra is, hogy lehet, hogy nagyon hideg vagy nagyon esős őszünk lesz, legyenek így kéznél a téli holmik, esőkabátok, esernyők. Kerüljenek elő a meleg, vízálló cipők is, és kézközelben legyen a csizmánk is, ha netán az is kellene. Ha valamit varrni kell, vagy kiderül, hogy nincs is, így lesz időnk időben megvarrni/varratni, illetve beszerezni! Általában ilyenkor év elején vannak erre akciók is az üzletekben!
2. Rendrakás a lakásban!
Idén ez az utolsó lehetőség erre, hiszen már rövidülnek a nappalok, és gy sötétben érünk haza, akkor már erre nem lesz kedvünk vagy alkalmunk! Mire észbe kapunk már kezdődik a tél, és akkor az ilyenkor velejáró kapkodás is! Ezért mossunk függönyt, cseréljünk ágyneműt. Poroljuk át a lakást, szortírozzuk a felesleges holmijainkat!
3. Készülés a hideg napokra!
Kerüljenek elő a melegebb paplanok, takarók, plédek! Ha nem akarunk hideg ágyba bebújni, akkor a lepedő alá tegyünk egy vastag plédet, így kevésbé lesz kellemetlen bebújni a takaró alá! Az esős napokra készítsük elő vagy vegyünk könyveket, rejtvényújságokat, hogy ne unatkozzunk! Valamint ilyenkor több édességet szoktam bespájzolni, mert ilyenkor azt is többször kívánom meg!
4. Tea, kakaó, konyha
Ilyenkor már több fogy ezekből is. Megkívánjuk a forró italokat, vegyünk/pótoljuk ezeket, és a hozzávalókat. Valamint ilyenkor többször kapok kedvet a sütéshez is, így feltöltöm az ehhez szükséges dolgokkal is a konyhámat. El lehet kezdeni húslevest is több adagot lefőzni, ha megbetegszünk, vagy csak megkívánjuk, akkor csak ki kell kapni a fagyasztóból!
5. Spórolok!
Felkészülök a karácsonyra/decemberre. Ezért már most felhalmozok mosogatószert, mosószert, kukazsákokat, tusfürdőket, wc papírt, vagy bármit, aminek a szavatossági ideje kibírja, hogy többet vegyek belőle. Így decemberben már ilyenekre nem kell költenem, csak rövid szavatosságú élelmiszereket és az ajándékokat kell megvennem. Egyik fülem már lesi az óhajokat, hogy azokat karácsonyra elő tudjam venni, amit nem tudom, hogy hol tudom majd beszerezni, annak már most utána nézek, mert lehet, hogy 4-6 hét a kiszállítás, így december elsején már hiába rendelem meg, nem fog megérkezni!
6. Ajtók, ablakok, fűtés
Érdemes átnézni az ajtók és az ablakok szigetelését, és amihez kell, még időben be tudunk szerezni szigetelőanyagot, vagy az ajtók és az ablakok alá ajtó takaró párnát! Ha van leselejtezett ruhánk, abból el is tudjuk ezeket készíteni! A fűtőtestünket, kéményünket nézessük át szakemberrel, ne hidegben derüljön ki, hogy azok nem működnek!
7. Betegség
Ilyenkor hamarabb fájdul meg a fejünk vagy fázunk meg, legyen otthon fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentőnk, orrcseppek, vagy megfázásra italporok tabletták. Érdemes vitaminokat szedni és több gyümölcsöt enni, hátha idén elkerül minket a betegség. Ha valaki szeretné beoltatni magát, érdemes még most érdeklődni a háziorvosunknál.
8. Szépségápolás
Ilyenkor egyes ápolószerekből több fogy, vagy teljesen mást használunk! Nekem a testápolóból, a kézkrémből, az ajakápolóból valamint az arcápolóból fogy több, így azokat átleltározom, hogy azokból ne fogyjak ki!
9. Kinti dolgok!
Akár kertünk van vagy csak erkélyünk, ne feledkezzünk meg róla! A növények sorsát rendezzük. Hozzuk be, ültessük át őket. A hagymákat ássuk ki, vagy ha most kell elásni akkor ássuk el! A kinti bútorokat, játékokat szedjük össze! A bokrokat, fákat, sövényeket igény szerint nyírjuk meg. A nem fagyálló, de kint maradó növényeket takarjuk le!
Ez pár apróság volt csak, amivel fel lehet készülni az őszre! Valamint azt se feledjük: 2014 október 26 hajnali 3-ről 2-re kell állítani az órákat. (nyerünk egy órát)
Őszi verses videók
Ha a gyermekünk szeretne dalokat tanulni, hallgatni, akkor elég csak bekapcsolni neki a következő videókat:
Őszi kifestő 3
A harmadik adag kifestő gyerekeknek vagy üvegfestőnek: