Ha le kell kötnünk valamivel unatkozó gyermekünk, vagy szeretnénk a tv vagy a számítógép elől elcsallni, akkor itt egy pár ötlet:
- Kerüljön elő a festék, a tempera, a filc, a zsírkréta, színes ceruza, gyurma, ragasztó. Ezekkel órákig el tud nagyon sok gyerkőc lenni, lehet nekik nyomtatni kifestőt, foglalkoztatókat, de adhatunk meg feladványokat. Pl.: rajzolja le a kedvenc mesehősét, mi szeretne lenni, lerajzolhatja a kívánságát karácsonyra.
- Karácsonyra készíthet díszeket. Régi maradék csomagolópapírok, dísztasakok remek alapanyaga lehet ezeknek a díszeknek. Lehet ez akár a klasszikus karikákból készített lánc.
- Néhány gyermek kapható abban is, hogy besegítsen a sütésbe és a főzésbe, és büszkén keverget.
- Ha van, kerüljön elő a legó, adhatunk neki ötletet, hogy mit készítsen belőle.
- Ha a lakás berendezése alkalmas rá, akkor fotelekből, székekből, plédekből készíthetünk neki kis bunkert is. Ebbe behordhatja a kedvenc kis játékait, vagy csak egy mesekönyvet olvasólámpával.
- A már kifestett színezőnket felhasználhatjuk kirakó készítéséhez, vágjunk ki egyenes kis kockákat, vagy nehezíthetjük kisebb hullámos oldallal is, és kész is a házi puzzle. Ha van ezer éves fa kocka, akkor ezzel akár újjá is varázsolhatjuk.
- Szójátékok: lehet ez a fekete fehér igen nem; vagy tréfásra is fordíthatjuk a dolgot: ki, hol, mikor, kivel, hogyan, mit csinált-al. Ez utóbbinak az a lényege, hogy mindenki ír fel a kérdésekhez választ, ezt összekeverjük külön-külön kis kupacban, és így születhetnek apró, de annál viccesebb történetek.
- Az egyik legegyszerűbb, nyomtatni vagy venni rejtvényeket, nagyon sokan fogékonyak rá.
- Ha már tud írni, írjon levelet: nagyinak, tesónak, barátoknak, unokatesóknak vagy a télapónak.
- A klasszikus activityt is játszhatjuk, kigondolunk valamit, azt elmutatjuk, rá kell a másiknak jönni, vagy lerajzoljuk, körbeírjuk. Minél idősebb a gyermek, annál inkább nehezíthetünk rajta, pl.: nem ő találhatja ki, hanem előre megadjuk a feladványt. De hasonló a barkóba is. Gondoltam valamire vagy valakire, találd ki! Kérdezhet, mi igennel és nemmel válaszolunk.
- Ha van nagy kartonunk, akkor csinálhatunk belőle tv-t, ahol a gyermek/ek szolgáltatják az adást. Mesélhetnek mesét, szavalhatnak verset, de akár eljátszhatnak bemondót is fontos hírekkel.
- Kincskereső: Rajzoljunk egy kincses térképet, mely végén valami kincs található. Nehezíthetjük feladatokkal is. Pl.: 5 állomáson kell keresztül haladnia, ahol a korosztályának megfelelő feladványt kell megfejtenie ahhoz, hogy tovább tudjon haladni.
- Evős ivós játékok: klasszikus a tálban alma, hátrakötött kézzel kiszedni. De lehet ez bekötött szemmel, mit eszel, vagy mit iszol játék is.