Színes mindennapok

Expressz paradicsomleves

Nagyon szeretem a paradicsomlevest, annyira, hogy szinte minden héten képes vagyok ezt enni! De természetesen nem mindig van erre időm, így megtanultam hamis paradicsom levest készíteni nagyon gyorsan! Ha bármikor jól jön egy ilyen rapid recept, akkor íme:

A hozzávalók: 1 ek olaj, 1 ek liszt, 1 db kisebb vöröshagyma, 1 l víz, 2-3 ek cukor, 1 tk só, 1 csipet bors, 2 kis üveg sűrített paradicsom (80 gr-os Dawtona)

Az olajat és a lisztet alaposan összekeverjük, és lassú tűzön annyira átmelegítjük annyira, hogy habozni kezdjen. Ekkor leveszem a tűzről és teszek hozzá egy kis vizet, alaposan elkeverem a liszttel. Ha csomómentesre elkevertem, akkor mehet hozzá minden más, és ezt felforralom. Ha felforrt, akkor már kész is! Ekkor kiveszem belőle a hagymát, és ha tésztával eszem, akkor azt belefőzöm. Ha tészta is kerül a levesbe, akkor sűrűn kevergetem addig míg el nem készül, mert hamar leragad az aljára.

A kedvenc sűrített paradicsomom a képen látható változat. Az üreseket mindig megtartom, mert kiválóan alkalmas fűszertartónak! Ezt a fajtát a Sparban szoktam beszerezni, de néha megtalálom máshol is!

Jó étvágyat kívánok hozzá!

 

Őszi kifestő 3

A harmadik adag kifestő gyerekeknek vagy üvegfestőnek:

Őszi ajtódísz

Szerettem volna feldíszíteni a lakást az ősz színeivel, de nem nagyon volt mai időm,így ma egy egyszerű ajtódísszel kezdtem! Közben kiadtam magamnak a házi feladatot: reggel és este a kutyasétáltatás közben faleveleket és terméseket gyűjteni díszekhez! Valamint megpróbálom nem elfelejteni, hogy a wc papír gurigát se dobjam ki!

De visszatérve az ajtódíszhez:

Kellékek: sárga és barna filc,2 db papír poháralátét vagy karton, ragasztó, szalag (barna vagy sárga), csomagoló papír, cellux

Elkészítése: 

Ha nincs poháralátét – nekem nem volt – akkor kartonból is lehet alapot kivágni. Én két 9×9 cm-es négyzetet vágtam, annak a sarkait kerekítettem le. azt vontam be csomagolópapírral.Nagyon vigyáztam, hogy a sarkait jól ragasszam le, nehogy felváljon. Amikor megszáradt, akkor lyukasztógéppel mindkettő tetejére készítettem két lyukat, valamint az egyik aljára is. Ezután a két lapra mehet egy üzenet, egy termés, kép, vagy, ami csak eszünkbe jut. Végül egy szalag segítségével összeállítjuk a díszt!

Nem nehéz elkészíteni, és nekem így, hogy se filcem, se csomagolópapírom, se ragasztóm, de még szalagom sem volt itthon, így került 1000 forintomba, de minden alapanyagból maradt bőven legközelebbre!

 

Fehér és barna keksz

Egy eszméletlenül finom, egyszerűen elkészíthető kekszet írok le nektek. Hamar elkészül, bár általában nyakig csokis vagyok tőle! De ennek ellenére is nagyon megéri!

Hozzávalók a csokishoz: 0,2 kg cukor,  0,25 kg margarin, 2 tojás, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliacukor, 4 ek kakaópor, 0,35 kg liszt, 0,3 kg csokoládé

Elkészítése: Olvasszuk meg a margarint, adjuk hozzá a cukrokat, és verjük habosra. Mehet bele a többi hozzávaló, de a csokit hagyjuk utoljára, azt apróra vágjuk, törjük. Bármilyen csoki jó, én a kimaradt télapókat és a nyuszikat is bele szoktam keverni. Pici golyókat formálunk belőle, kb dió nagyságút – ennél a résznél szoktam nyakig sütis lenni, mert ragad a tészta -, és sütőpapíros tepsibe tesszük. Egy kicsit meglapogatjuk a tetejét, hogy lapos legyen. Arra figyeljünk, hogy minimum duplájára fognak nőni, így hagyjunk ennek helyet! 180 fokra melegített sütőben 10 percet sütjük! Amikor kész, még puha lesz, ettől ne ijedjünk meg, és tegyük vissza a sütőbe, mert a levegőn fog megszáradni! Kellemes állagú, nem túl kemény keksz lesz belőle!

Természetesen a fehéret is így kell elkészíteni, ott viszont mások az arányok a hozzávalókban: 0,2 kg cukor, 0,25 kg margarin, 2 tojás, 1-1 csomag sütőpor és vanillincukor, 0,4 kg liszt, 0,2 kg fehér csokoládé

Remélem ízleni fog nektek. Nagyon alkalmas akkor, ha hirtelen jelentkeznek be vendégek, és rövid időnk van sütni!

Őszi versek gyerekeknek

Ezekkel a rövid versekkel remekül lehet a gyerekeket az őszre hangolni, és megszerettetni velük az őszt! Hiszen csupa móka a hideg, az eső, a sár is! 🙂

Csukás István: Dalocska

Csengő szól: gingalló,
röppenj már pillangó!
Pillangó messze jár,
volt-nincs nyár, vége már.
Züm-züm-züm, zúg a szél,
táncol a falevél,
züm-züm-züm, ez a szél!
Egy reggel itt a tél.

Darázs Endre: Csupa sár

Most az utca
Csupa sár, csupa sár,
Sári néni
kiabál, kiabál.

„Hallottad-e,
Te macska, te macska,
Vigyázzál
A talpadra, talpadra!”

Ám a macska,
Hiába, hiába:
beugrott a
szobába, szobába.

Sári néni
Kiabál, kiabál:
„Juj, a szobám
Csupa sár, csupa sár!”

”Egy, kettő, három, négy,
kicsi cipő, hová mégy?
– kipp- kopp kopogok,
óvodába ballagok..”

Nemes Nagy Ágnes: Hány ujja van?

Öt ujja van gesztenyefa-
levélnek.
Öt ujja van, mint a gyerek
kezének.
Öt ujja van? Nem mind olyan.
Legtöbbjének hét ujja van.
Öt ujja,
Hét ujja,
Hozzá még a hátulja.

Sarkady Sándor: Gesztenyecsalogató

Héj, héj, héj,
Szúrós tüskehéj,
Vadgesztenyehéj;
Tarka boci lakik benne
-Ess ide a tenyerembe!
Héj, héj, héj,
Nyílj ki tüskehéj!

Galambosi László: Dió

Azt fütyüli a rigó,
Megérett már a dió.
Le kell verni mind a fáról.
Öregapó diót zsákol.
Hív anyóka. Jó ebéd lesz.
Gőzölög a diós rétes.
Lukács Angéla: Ősz
Sim-sum fúj a szél,
Az a kis fa jaj de fél!
Minden ága megremeg,
A levele lepereg.
Ej-haj! Semmi baj,
Újra zöldül majd a gally.

Zsadalányi Lajos: Eső esik

Esik eső fűre, fára,
megázik a madár szárnya
csöpp lányaim szoknyácskája,
csiga apró meszes háza.
Esik eső csepereg,
három egér pityereg.

Weöres Sándor: Galagonya

Őszi éjjel
izzik a galagonya
izzik a galagonya
ruhája.
Zúg a tüske,
szél szalad ide-oda,
reszket a galagonya magába.
Hogyha a Hold rá fátylat ereszt:
lánnyá válik,
sírni kezd.
Őszi éjjel
izzik a galagonya
izzik a galagonya
ruhája.

Szabó Lőrinc: A szél meg a nap

Licskes-lucskos szürke bácsi
(Hujj, hujj, én a Szél vagyok!)
kék udvarban seprűjével
megkergette a Napot.
Szél mondta: Hujj, hujj, hujj!
Nap mondta: Bújj, bújj, bújj!
Szél kergette,
utolérte,
jól megverte a Napot;
megkergette,
utolérte,
összetörte,
kék udvarból kiseperte,
kendőjébe bekötötte,
mondjátok meg: hova tette?
Zsebbe tette a Napot.
Zsebre tette? Zsebre ő!
Azért van most rossz idő

Csoóri Sándor: Dióbél bácsi

Ki lakik a dióhéjban?
Nem lakhat ott bárki,
Csak Dióbél bácsi.
Ha rácsapsz a dióhéjra
Kinyílik a csontkapuja
És cammogva előmászik
Vén Dióbél bácsi-
Csak a szádat
Tátsd ki!

Őszi kifestő 2.

A második adag következik:

Őszi kifestők 1.

Ősszel egyre gyakrabban fordul elő, hogy esik az eső, az apróságok pedig unatkoznak. A mellékelt képeket ki lehet nyomtatni, azután elő is lehet venni a festéket, a ceruzát, a filcet. Az egyszerűbbeket fel lehet használni üvegfestő sablonnak is! Ahhoz, hogy szeptemberre minden ablakra kerüljön egy, már most el lehet kezdeni!

Vignetta

Ha már iskola, és órarend, akkor vignetta. Csak nyomtatni kell, aztán már lehet is ragasztgatni. Nem muszáj öntapadósra, sima papírra is lehet, azután papírragasztóval is lehet rögzíteni!

 

Órarend

Ha már őszről volt szó. és az iskolakezdésről, akkor itt egy pár órarend:

Mégis mi a jó az őszben?

Tudom, tudom, még javában tart a nyár. De ma esett az eső, és így eszembe is jutott, hogy már augusztus vége felé járunk, és 10 nap múlva szeptember, és beköszönt a naptári ősz. Sokan nem szeretik ezt az évszakot, mert csak az esőre tudnak gondolni, de szerintem nagyon szép ez az időszak is. Pedig sok oka van annak, hogy miért lehet szeretni.

Mióta nagy városban lakom ritkábban érzem, de otthon vidéken ilyenkor kilépve a lakásból lehet érezni igazán a természet illatát, látni a színét.

Már nincs olyan meleg, mint nyáron, amikor már nem tudunk hogy kivetkőzni magunkból, hogy elég jó legyen. Naponta többször zuhanyzunk, de sokszor még ezt is feleslegesnek érezzük, mert egy idő után már ezt sem érezni. Annyira élvezem, amikor nyitott ablak mellett pizsamában, nyakig betakarva kényelmesen lehet aludni, pihentetőbb még az alvás is ilyenkor!

Végre nem lesz kibírhatatlan a vasalás, és a hajszárítás után sem fogjuk úgy érezni, hogy zuhanyozhatunk újra!

Elővehetjük azokat a dolgokat, amiket eddig halogattunk. Lehet ez egy könyv, kötés, horgolás, varrás, hímzés, nyelvtanulás vagy a fotóalbumunk rendszerezése, hiszen eddig hiába szerettük volna ezeket megcsinálni, kicsalogatott bennünket a jó idő!

Végre vége a légkondi időszaknak. Hányszor dugult be a fülünk, fájdult meg a fejünk tőle! Ennek is vége!

Ráadásul elővehetjük azokat a ruhadarabjainkat, amelyek ha van egy kis súlyfeleslegünk, akkor el tudjuk takarni. Neki lehet állni a lakás és a ruhásszekrény lomtalanításához. Valamint kezdődnek a szezonvégi kiárusítások, akciók! Ilyenkor szeretek ágyneműt húzni, függönyt mosni is, tudatosan is lezárni az elmúlt évszakot!

Ilyenkor lehet nagyokat sétálni a parkokban, gyerekkel, kutyával, hiszen nyáron még ehhez sem mindig van megfelelő hőmérséklet.Ilyenkor többet, tovább bírok túrázni, és van kedvem kimozdulni otthonról, nem szívja ki az erőmet a meleg. Ilyenkor nagyon jó kirándulni, főleg ki a természetbe. Túrázni, skanzenbe menni. Lehet terméseket, faleveleket gyűjteni, hogy abból gyerekkel mindenféle figurákat, és  képeket lehessen készíteni. Lakást lehet dekorálni, ajtóra díszt készíteni.

Egyre többször fog a levegőben a gesztenye és a tök illata érződni. Ráadásul emlékszem még gyerekkoromról a cukorrépa illatára is, ami szintén ilyenkor volt érezhető a levegőben. Valamint a szüret hangulatát is imádtam, a friss must íze, és a különböző szüreti bálok és fesztiválok is elkezdődnek. Lassan szállingóznak az érett déli és szezonális gyümölcsök a boltok polcaira. A kiwi, a narancs, a mandarin, a szőlő, a szilva mind, mind zamatosabbak, ízletesebbek ilyenkor.

A nappalok egyre rövidebbek lesznek és hidegebbek ugyan, de ez jó alkalom arra, hogy ha időnk engedi, esténként egy pléd alatt egy forró teával vagy csokival könyvet olvassunk, filmet vagy mesét nézzünk. Szerintem ez is nagyon meghitt tud lenni.

A gyerekek nagy része izgatott lehet, mert kezdődik az iskola. Újra lehet találkozni a kis pajtásokkal, elő lehet venni az új könyveket, ceruzákat, táskákat, tolltartókat. Iskolásként imádtam csomagolni és kinyitni az új tankönyveket, füzeteket, alig vártam, hogy használhassam az új dolgaimat.

De talán a legjobb az őszben, hogy lassan rá lehet hangolódni az év végére. Hiszen csak ezután jön a java, a legszebb ünnepek. Gondoljunk csak a halloweenre, karácsonyra, szilveszterre és a mikulás napjára. A levegőben kezd érződni az izgatottság, ami a gyerekekből és az olyan fanatikus felnőttekből árad, mint amilyen én is vagyok! 🙂 Én már ilyenkor lesem a halkan elejtett óhajokat, agyalok az ajándékokon, díszítéseken, recepteken!

Még egy dolog, ami miatt várom az őszt, és az a sütés – főzés. Nyáron lusta vagyok, nem szeretek befűteni a 40 fokban a konyhába, de ahogy kezd hülni az  idő, úgy van egyre több kedvem bemenni a konyhába. Kedvet kapok a kalácsokhoz, kenyerekhez, nehezebb ételekhez. Nem vagyok befőző típus, de már most azon agyalok, hogy mivel fogom teletenni a fagyót, hogy ezzel is pénzt tudjak az év hátra levő részében spórolni. Ahogy hűl az idő, elkezdek húsleves főzni, gombócokat, gnocchikat készíteni, hogy bármikor elő tudjam venni!

Hogy mi a jó az őszben? Minden, csak nyitott szemmel kell járni, élni. Az esőben ne arra gondoljunk, hogy milyen rossz, hanem, hogy előkerülhet a kedvenc csizmánk, kabátunk, gondoljunk a megnyugtató hangjára, az eső miatt átázott falevelek illatára. Ilyenkor egyre több időt töltünk otthon együtt a családunkkal, hiszen nem mindig van kedvünk elmenni otthonról, így a hűvös össze is tudja hozni a családtagokat!

 

 

 

Amerikai krémes

Bevallom nem szeretem a süteményeket enni, de nagyon szeretem csinálni őket. Ellenben ez a süti még nekem is ízlett, remélem neked is fog!

Amerikai krémes:

Hozzávalók:

7 db tojás, 0,2 kg liszt, 0,25 kg cukor, sütőpor, 15 ek víz, 2-3 ek kakaópor

2 db vaníliás puding, 5 dl tej, 2-3 ek cukor

5 dl habtejszín

Elkészítése:

A tojásokat szétválasztjuk, most a tésztához csak a sárgája kell. Ehhez hozzáadjuk a cukrot és a vizet, robotgéppel habosra verjük. Ezután mehet bele a liszt, a sütőpor és a kakaó. Ha jól összekevertük, akkor mehet a sütőbe 180 fokon 20 percre.

Addig elkészítjük a krémet. A fehérjét habbá verjük, a pudingport elkészítjük. A meleg pudingba óvatosan belekeverjük a fehérjehabot.

A krémet a piskótára kenjük, és így sütjük még 15 percet.

A tetejére mehet a habbá vert tejszínhab – természetesen habpótlóval is ugyanolyan jó, már azzal is csináltam -, a tetejére mehet csokiforgács, vagy bármi más díszítés.

Szerintem egy nagyon egyszerű süti, és nagyon finom is! Jó étvágyat hozzá!

A konyha és Én

Nem tudom, hogy ki hogyan és mikor tanult meg főzni, de nekem nagyon sokáig a konyha volt a leggyűlöltebb helye a lakásnak. Otthon nem tanultam meg főzni, anyum nem erőltette, engem meg nem érdekelt. Amikor elköltöztem otthonról, egy olyan egyterű lakásba költöztem, ahol nem volt ajtó a konyhán. Ezért nap, mint nap szembesültem a hiányosságommal. Természetesen úgy kezdtem, hogy minden márka összes instant porát megvettem, és így főztem én, nagyon sokáig. Annyira nem értettem a főzéshez, és nem is szerettem enni, hogy az első csirkemellemet – apró kockára vágottat – másfél óráig pároltam, mert gőzöm sem volt hozzá, hogy milyen állagúnak kell lennie. Azután elköltöztem az akkori kapcsolatomtól, és a mostani páromhoz költöztem. Persze eleinte csak ő főzött. De mit tesz az igaz szerelem egy nővel?! Kedvet kaptam a konyhához, megkedveltem az ízeket, a fűszereket, a sütést és a főzést. Élvezettel készítettem el neki az egyre bonyolultabb ételeket, és melegséggel töltött el az, ha láttam, hogy jóízűen eszi azt amit neki főztem. Napról napra egyre kevesebb kész étel és porok voltak a kamrában, és egyre többször próbáltam ki az új ételeket. Ma már csak egy-két étel van, amihez port használok,  de csak azért, mert annyira ízlenek, hogy nem találok olyan receptet, amivel el tudom hagyni. Minden hónapban legalább egy új receptet próbálok ki, hogy tágítsam a látó- illetve ízlelőköröm. Rájöttem, hogy rengeteg étel van, amit még nem kóstoltam, és rengeteg zöldség, gyümölcs és egyéb alapanyag van, amit gyerekként kóstolás nélkül elutasítottam. Ilyen például a bableves, melyet felnőtt fejjel kóstoltam csak meg, és kiderült, hogy szeretem. Sosem kóstoltam a spenótot, a lencsét, de még a húsokat is csak most kezdem megismerni és megszeretni. A blogra csak olyan recepteket fogok feltenni, illetve megosztani, melyet kipróbáltam, teszteltem. Remélem lesz közte olyan, melyet szívesen kipróbálsz, amihez én hozom meg a kedved.

Helló Világ!

Üdv a blogomon!

Sokszor látom az embereket unatkozni és küszködni a mindennapokban. Monotonon éljük az életünket. Szeretném, ha mindenki ugyanúgy tudná élvezni a hétköznapokat, látná a színeket, érezné az illatát, élvezné a színeit, érezné az ízeit, kihasználná a nap adta lehetőségeit! Megpróbálok ebben segíteni receptekkel, évszakhoz illő kreatívkodással, tippekkel! Remélem jól fogod itt érezni magad!

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!